Chociaż, na co dzień, przeciętny człowiek nie ma z nimi zbyt wiele do czynienia, to jednak płyty warstwowe są materiałem niezwykle ważnym w naszym życiu. Przede wszystkim, to dzięki nim można stawiać nieruchomości zachowujące dobrze nam znane parametry. Są one także niezwykle przydatne przy remontach oraz przy docieplaniu budynków. Konkretne zastosowanie zależy od tego, z którym typem płyt mamy do czynienia. Wyróżniamy dwa odmienne rodzaje płyt warstwowych.
Najpopularniejsze płyty warstwowe tworzone z dwóch warstw betonu zbrojonego oraz z rdzenia powstającego ze styropianu lub wełny mineralnej mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako materiał do budowy domów. Nadają się również do wykończeń, będąc idealnym elementem dociepleń. Chronią przed przenikaniem chłodu i hałasu. Mogą być też wykorzystywane jako ścianki działowe, co intensyfikuje ich wartość podczas remontów. Przydają się tak w domach, jak i w zakładach pracy.
Drugi rodzaj płyt warstwowych to te wykonane z dwóch zewnętrznych warstw blachy ocynkowanej i środka będącego rdzeniem podobnym do tego, który znajduje się w płytach betonowych. Są one idealnym materiałem do tworzenia hal stalowych, niewielkich pawilonów handlowych, garaży. Przydaje się także do stawiania magazynów produkcyjnych lub hal sportowych. Te płyty, choć wydają się być cieńsze, również są świetnie izolowane, co wzmaga komfort korzystania z nieruchomości postawionych przy ich użyciu.
Szerokie zastosowanie płyt warstwowych jest możliwe, dzięki precyzji ich wykonania. Żeby jednak mogły skutecznie spełniać swoją rolę, muszą być odpowiednio przechowywane, transportowane oraz nakładane. Tylko wtedy pozostaną odporne na dźwięki i niskie temperatury, a w dodatku na pewno nie odłączą się od całej konstrukcji. Dodatkowo, warto pamiętać, że stawiając nieruchomości tymczasowe z płyt blaszanych, mamy możliwość ich łatwego demontażu. Natomiast płyty betonowe są znacznie trwalsze.